Warszawa, ul. Obarowska 21 lok. 29
608 365 289   603 111 877

LINERASE nowy atelokolagen

n to grupa, naturalnych polimerów, białek które są głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej, której podstawowym zadaniem jest utrzymanie jednolitej struktury tkanki, jej sprężystość oraz wytrzymałości na rozciąganie. Występują w większości tkanek i narządów. m.in. w chrząstkach, rogówce, więzadłach, ścięgnach skórze kościach, ścianie naczyń krwionośnych. Odgrywa ważna rolę w rozwoju narządów, naprawie tkanek oraz procesie gojenia się ran.

Do chwili obecnej udało się wyizolować i opisać 29 różnych typów kolagenów różniących się pomiędzy sobą strukturą, funkcją oraz występowaniem. W skórze człowieka przeważa kolagen I typu (85-90%) będący włóknistą podporą skóry oraz kolagen III typu który oplata włoka zbudowane z kolagenu I i odpowiada za prawidłowe ich ułożenie oraz sprężystość. Po 25 roku życia organizm nie jest już w stanie zapewnić równowagi pomiędzy tempem tworzenia się i biodegradacji kolagenu; rocznie tracimy około 1,5%. Zmniejsza się aktywność enzymów biorących udział w transformacji a same włókna ulegają ścieńczeniu, zaburzeniu ulega czynność fibroblastów czego skutkiem jest spowolnienie syntezy i wymiany kolagenu. Wizualnie objawia się to powstawaniem zmarszczek, spadkiem elastyczności skóry oraz zmianami w owalu twarzy.

Ze względu na minimalna toksyczność, niską antygenowość, wysoka biozgodność oraz możliwość biodegradacji zaliczany jest do najbardziej użytecznych biomateriałów co ma ogromne znaczenie dla rozwoju medycyny regeneracyjnej i farmacji. Kolagen używany jest do produkcji gąbek stosowanych przy leczeniu oparzeń i ran, tabletek i granulek, jako substytuty kości, skóry, chrząstek, nośnik białek w systemach podawania leków. Jest również składnikiem kremów, żeli, masek, ale ze względu na dużą masę cząsteczkową działa jedynie na powierzchni skóry tworząc film chroniący przed utratą wody oraz jako „powierzchowny wypełniacz zmarszczek”. To także składnik wielu nutriceutyków stosowanych zarówno w profilaktyce schorzeń tkanki łącznej (chrzęstno-stawowej) a także profilaktyce anti aging łagodzącej skutki stresu oksydacyjnego i wpływu wolnych rodników. Stosuje się go również w medycynie estetycznej jako wypełniacz zmarszczek, choć obecnie bardzo rzadko.

Ważnym krokiem w kierunku terapeutycznego wykorzystania kolagenu jest preparat Linerase, III generacja atelokolgenu dostępna w Polsce od czerwca 2015 roku. Atelokolagen to pochodna kolagenu typu I w której usunięto telopetydy odpowiedzialne za imunnogenność białka. Pierwsze doniesieni o zastosowaniu go w inżynierii tkankowej sięgają lat 70 ub. w.

Tym co wg mnie, poza samymi efektami terapii, wyróżnia to forma produktu, a mianowicie płyn zamiast żelu co zdecydowanie upraszcza zabieg oraz nie powoduje powstawania długo utrzymujących się na skórze zgrubień. Poza odbudową i przywrócenie naturalnego piękna skóry sprawdza się przy leczeniu blizn zanikowych, a szczególnie tych potrądzikowych. Procedura jest bardzo prosta i polega na śródskórnym podaniu zawiesiny w odstępach 2-3 cm w ilości 0,1 ml preparatu za pomocą cienkiej igły, tak jak klasyczny zabieg mezoterapii. Następnie należy wykonać delikatny masaż. Bezpośredni po zabiegu możliwe jest pojawienie się zaczerwienienia oraz pieczenie, które zazwyczaj ustępuje kilka godzin po zabiegu. Zalecane są 3-4 zabiegi w odstępach 14 dni a efekt utrzymuje się 12-18 miesięcy. Zawarty w zawiesinie kolagen stymuluje produkcję nowych fibroblastów. Efektem wizualny już po pierwszym zastosowaniu, co mnie bardzo zaskoczyło, to zdecydowane rozjaśnienie skóry, redukcja zdobnych i wypłaszczenie głębokich zmarszczek, poprawa nawilżenia. Bo naturalnym pragnieniem każdej osoby jest utrzymanie jak najdłużej atrakcyjnego, naturalnego wyglądu