Z angielskiego Platelet-rich plasma, w skrócie PRP preparat krwiopochodny otrzymywany z krwi obwodowej zawierający zwiększoną ilość płytek krwi (2-4 razy).
Zawiera ono liczne płytkowe czynniki wzrostu dzięki czemu może stymulować procesy regeneracyjne i jest stosowane w terapii regeneracyjnej dostawowej oraz dościęgnowej, jak również w przyśpieszeniu procesów gojenia ran u zwierząt i ludzi oraz w medycynie estetycznej.
Podawanie osocza bogatopłytkowego w zmarszczki uruchamia proces stymulowania komórek macierzystych do namnażania się oraz pobudza fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu, co prowadzi do regeneracji i odnowy skóry, jej nawilżenia oraz odmłodzenia. Zabieg składa się z następujących etapów:
W pierwszej fazie lekarz pobiera niewielką ilość (9- 60 ml) krwi pacjenta do specjalnych próżniowych probówek, które następnie poddaje się wirowaniu.
Następnie oddzielone od erytrocytów i leukocytów osocze, zawierające płytki krwi, pobiera do strzykawki. Tak otrzymanym preparatem ostrzykuje skórę z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii, bądź też liniowo, wzdłuż zmarszczki lub fałdu skóry lub podając kaniulą. Zabieg jest trochę bolesny, ale mam na to sposób.
Zabieg powinien być wykonywany w serii. Zazwyczaj jest to schemat:
- mezoterapii (4 zabiegi co 2 tygodnie)
- wypełnienia (2 zabiegi co 3 tygodnie)
- maski (jako pojedynczy zabieg – przyspiesza proces gojenia, jest zalecana po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, pilingach, zabiegach z użyciem lasera)
- kuracji cyklicznej (1-3 razy na rok w serii)
Efekty zabiegu:
- rewitalizacja skóry jej wygładzenie, ujednolicenie kolorytu, poprawa elastyczności, napięcia i gęstości
- przebudowa włókien kolagenowych
- poprawa ukrwienia skóry
- wygładzenie zmarszczek i fałd poprzez biostymulację komórek
- przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po dwóch tygodniach. Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od podania preparatu.
Wskazania:
- wymagająca rewitalizacji skóry twarzy, dekoltu, szyi, dłoni (skóra zmęczona, bez napięcia, o niejednolitym kolorze, skóra wysuszona, wiotka, pozbawiona blasku)
- z oznakami starzenia skóry ( fałdy, zmarszczki, zapadnięta skóra, przy zmniejszonej gęstości skóry)
- po zabiegach medycyny estetycznej (przeszczep tłuszczu, przeszczep włosów)
- z łysieniem typu męskiego
- dla osób z ryzykiem wystąpienia alergii
- wypełnienie blizn potrądzikowych
Przeciwwskazania:
- choroby krwi
- nowotwory
- ciąża i karmienie piersią
- przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia (np. aspiryna)
Ponieważ wszystkie elementy otrzymywane z krwi charakteryzują się pochodzeniem własnym pacjenta (autologicznym), ryzyko miejscowej reakcji immunologicznej, nietolerancji, alergii jest wykluczone.